שלום אורח
 
התחבר
 
נא להמתין...

שביל ישראל: מערכי שיעור לקורס חברתי ערכי

עפרה בהרב

צפיות: 2362
דרוג  (0)

מערכי שיעור מן הקורסים "דרך ארץ: מסע בשביל ישראל" לכיתות ו' משנת תשע"ב בבית הספר "אופק" בירושלים ו"כולם בשביל אחד" משנת תשע"א במרכז "מעלות" במודיעין.

מטרות השיעורים
הקורס משלב יחד עם הרחבת הידע והצגתו, פיתוח ועבודה על מיומנויות בין אישיות, חברתיות. דרך קורס זה נעבוד עם הילדים על מיומנויות וכלים של עבודת צוות, מובילות, קבלת החלטות ותקשורת בין אישית. הקורס מטפח ומפתח מיומנויות בין אישיות ותקשורת בין אישית, כמו גם הצגה ועמידה מול קהל, הכנת חומרי החקר להצגה מול קבוצות התלמידים, הכנת טיול והובלתו (ברמת ארגון, סדר, ניהול זמן), וקבלת החלטות. הקורס מטפח עבודת צוות, הקשבה, הערכת הזולת, שיתוף פעולה וכבוד הדדי. כמו כן, תהיה התייחסות לניהול הזמן, ארגון הידע והבחנה בין עיקר לטפל וזאת דרך הצגת הפרויקט.
סקירה
 מערכי השיעור שלהלן הם חלק מן המערכים בקורסים עם דגש חברתי-ערכי בנושא שביל ישראל שהועברו בשנים תשע"א ותשע"ב. במהלך הקורסים התלמידים מכירים את שביל ישראל – מתווה השביל, הישובים והמקומות בהם הוא עובר, וידונו בשיקולים להקמת השביל ולחשיבותו. התלמידים מעמיקים את הלימוד בשביל דרך עבודות חקר קצרות בתחומי דעת שונים ומגוונים. הקבוצה מתנסה בעבודת צוות ובשיתוף פעולה, וזאת בלימוד המשותף, הכיתתי, של השביל והשיח הכיתתי אשר יתנהל סביב העבודות השונות שיציגו.

הלימוד של השביל, כמו ההליכה בו, רצוף אתגרים, התלהבות, רצון לחקור ולהעמיק, אתגרים וקשיים, ומזמן מפגש עם תרבויות, מקומות, ישובים ואנשים שונים. כך גם הקורס – מסע של קבוצה, שבו כל אחד מהתלמידים נהנה מהלימוד העצמאי וחוקר (בתחום שמרתק ומלהיב אותו) את דרך השביל, אך כחלק מקבוצה שלמה. הדיון הכיתתי, השיח העקרוני על השביל, על הנעשה בו והאפשרויות האינסופיות הגלומות בו, חשובים לא פחות מהתוצר עצמו. מבנה הקורס שם דגש על השיטוט שבין עבודת החקר והידע ובין כלים ומיומנויות הנרכשים בדרך הלימוד – עבודת צוות ומשוב. את הקורס מלווה אתר, ובו מוצגים תוצרי התלמידים מהמפגשים השונים, וחומרי מידע והעשרה מתוך הלימוד על השביל ובשיעורים.

מערכים
מפגש פתיחה

היכרות סביבתית

בית מדרש (כולל: דף עבודה)

תיעוד מסע

קריאת מפה לקראת סיור

ניסוח שאלת חקר

מצגות חקר של תלמידים
איתם הראל ואיתי פרלס - הדו-חיים בשביל ישראל
מאי כרמל - מה מושך מטיילים לשביל?
מעיין בן אהרון - ראיון עם מטיילים אשר טיילו את השביל ברצף
הלל כהן - השוואה בין שביל ישראל ושביל האפלצ'ים בארה"ב
מיה וייל - סקירה של הקטע הצפוני של שביל ישראל
מקורות
גילת, צ. מדריך מפה לשביל ישראל. תל-אביב מפה: 2011.
מפות סימון שבילים 1:50,000.
 
 
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
הוספת תגובה
שם השולח:
דוא"ל:
 
*כותרת:
תוכן:
קהל יעד: מורים
שכבות גיל: כיתה ג - כיתה ט
סוג פריט: מערך שיעור
סוג מדיה: טקסט , קובץ
 
האתר פותח על ידי מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים