שלום אורח
 
התחבר
 
נא להמתין...

סקירה: מיתוסים ומיתולוגיה ביוון העתיקה - מספר האלים

מעין מזור

צפיות: 1910
דרוג  (0)

סקירה קצרה על המיתוסים והמיתולוגיה ביוון העתיקה, מתוך אתר "ארץ הדעת" שפותח ע"י האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים. החומרים פותחו בשנים 1996-2003 עבור תלמידים מחוננים.


מבוא 

מיתוס - אמת או דמיון?

מיתולוגיה יוונית 

מספר המיתוסים ומספר האלים 

כל ההתחלות - סיפור הבריאה היווני 

סיכום 

 
מספר המיתוסים ומספר האלים - כמספר האיים:

תפקידי האלים
רשימת האלים היווניים ארוכה, ולכל אל או אלה תחומי אחריות, שהם מופקדים עליהם, ושורה של חפצים המאפיינים אותם. למשל, האל הרמס, בנם של זאוס ושל מיה (בתו של אטלס) משמש שליחם של האלים, והוא גם פטרונם של הנוסעים בדרכים, סוחרים וגנבים. הרמס אפילו מנחה את נשמות המתים במסען האחרון לעולם התחתון, הוא השאול שבו מושל האדס. החפצים שנקשרו בדמותו משקפים את תפקידיו: כובע וסנדלים מכונפים ומטה-שליח, שבאמצעותו הנחה את נשמות המתים.

סיפורי החיים ורגשותיהם של האלים
האלים היוונים הם בעלי צורה אנושית ובני אלמוות. לכל אל ואלה סיפור חיים, הכולל את אופן לידתם וגידולם, חוויותיהם עד לבגרות והשתלבותם בקהל האלים.
האלים מצטיינים גם בשלל תכונות, הדומות מאוד לאלה של בני האדם. הם כועסים, עצובים, מקנאים ואוהבים ממש כמונו... יחסיהם עם בני האדם מורכבים ומפותלים. בכל מסע הרפתקה ובכל סיפור גבורה מעורבים אלים שונים, ולעתים קרובות הם רבים ביניהם בעקבות מאבקים בעלי אופי אנושי לחלוטין. מעורבותם גדולה עד כדי כך, שאפילו סיפורי אהבה ונישואין נרקמים בינם לבין בני תמותה
.

אשכול של סיפורים הקשורים זה בזה
מיתוסים רבים קשורים זה לזה ויוצרים מעין אשכול של סיפורים. כך, למשל, קיימים שלל סיפורים, הקשורים במלחמת טרויה, ואשר אינם מופיעים באפוסים של הומרוס. לסיפורים אלה מבנה הגיוני והתפתחות ברורה, המסבירה את השתלשלות האירועים, שהביאה בסופו של דבר למלחמה, אך הם גם מתקשרים לסיפורים אחרים, הנוגעים לגיבורים עצמם. ננסה להמחיש את הדבר.


דוגמה:

הסיבה למלחמת טרויה מתחילה בחתונתם של הורי אכילס - פלאוס, בן התמותה, ותטיס, נימפת הים (סיפור חיזוריו של פלאוס אחר תטיס הוא מיתוס העומד בפני עצמו). לחתונה ה"קוסמית" הוזמנו כל האלים מלבד אריס, אלת הריב והמדון. בכל זאת הגיעה האלה, היא השליכה לאולם השמחה תפוח זהב והכריזה כי הוא מיועד ליפה בנשים. שלוש אלות התחרו על התואר - אתנה, הרה ואפרודיטה. זאוס סירב לשפוט ביניהן והפנה אותן אל פאריס, נסיך טרויאני, כדי שהוא יכריע במחלוקת.

כל אחת מהאלות הבטיחה לפאריס מכל טוב, אם יבחר בה, אך הוא נענה לאפרודיטה, לאחר שהבטיחה לו את הלנה, רעייתו של מנלאוס, מלך ספרטה (גם סיפור חייה של הלנה הוא מיתוס בפני עצמו). כדי להשיג את הלנה, הגיע פאריס לעיר ספרטה וחטף אותה מידיו של מנלאוס. המשימה לא הייתה קשה, שכן הלנה התאהבה בו.

כתוצאה מהתפתחויות אלה גייס אגממנון, אחיו של מנלאוס, צבא גדול, שהורכב מנסיכים יווניים רבים ומצבאותיהם, ויצא במסע לטרויה
.

גרסאות מגוונות ואף סותרות
ריבוי הגרסאות של המיתוסים קשור בריבוי המשוררים והמספרים שהעבירו אותם מדור לדור, ובעובדה שהקהילות היווניות חיו על פני מאות איים וחופים לאורך הים התיכון והים השחור. בתוך שטח גדול זה חיו מאות רבות של קהילות, הן נבדלו במבנה הפוליטי שלהן ושמרו תמיד על ריבונותן הנפרדת.


הפוליס - עיר מדינה - הייתה יחידה מדינית עצמאית בעלת משטר משלה ובעלת צבא ומטבעות משלה. לכל פוליס היו אלים הקשורים במסורת של הפוליס: כאלה שעזרו לפוליס, או שהיו ממקימיה, או שנולדו בה. למשל, האלה הרה נולדה באי סאמוס, ועל כן היא האלה הראשית של פוליס זו. האלה אתינה נאבקה עם האל פוסידון על השליטה באתונה וזכתה, ולכן היא האלה הפטרונית של העיר אתונה.


אלים משותפים לכל היוונים

אף על פי שלכל פוליס היו אלים מיוחדים לה, חלק מן האלים היו משותפים לכלל היוונים, וכל זאת הודות למשורר הומרוס ולמשורר נוסף - הסיודוס, שפעל כמאה שנה אחריו


 
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
תגובות ‏‎(‏‎0 תגובות‏‎)‏‎
הוספת תגובה
שם השולח:
דוא"ל:
 
*כותרת:
תוכן:
קהל יעד: צוות הוראה
שכבות גיל: כיתה ג - כיתה יב
סוג פריט: מידע
סוג מדיה: טקסט
 
האתר פותח על ידי מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית
לצפייה תקינה באתר תוכלו לעיין ברשימת דפדפנים נתמכים ותוספים נדרשים